Liseye Giriş Sınavında Başarı Puanı

Spread the love

Liseye Giriş Sınavında  Başarı Puanı Olmayacak

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, liseye girişte “Okul başarı puanı, sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmede etkili olmayacak. Bu okullara sadece sınav sonuçlarına göre öğrenci alınacak” dedi.

Detaylarda şunlara yer verildi:

En fazla 120 bin öğrenci, sınavla öğrenci alan yaklaşık 600 okula yerleşecek.

Okul başarı puanı, sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmede etkili olmayacak. Bu okullara sadece sınav sonuçlarına göre öğrenci alınacak.

MEB Müsteşarı Tekin, “Sınavı tamamen isteğe bağlı bıraktık. Çocuğunuzun yüzde 10’luk dilimde yer alacağına inanıyorsanız sınava sokarsınız. Bu yıl çoğu velide, ‘çocuğum denesin’ psikolojisi olacaktır. 600 bin öğrenci sınava girer. Ancak gelecek yıl azalır” diye konuştu.

“Yeni sistemde, bir ortaokuldan mezun olan öğrenci, hangi liseye de gidebileceğini önceden bilerek tercih yapacak. Eğitim bölgelerini oluştururken birinci öncelik eve yakınlık diğeri ise ortaokul eşleştirmesi. Öğrenciler istediği okul türünde evine en yakın okula yerleşecek. Tercih etmediği bir okulda okumayacak” şeklinde konuştu.

MEB Müsteşarı Tekin, ” Herkes okul türleri itibariyle, evine en yakın okula gidecek. Öğrenciye, her okul türü sunulacak. Örneğin bir öğrenci, okulu bitirdi sınava girdi veya girmedi. Haziran başında da sınav yaptık. Okul tercihi yapılabilmesi için temmuz ayı başı gibi e-okulda tercih ekranı açacağız. Öğrencinin önüne ‘sınava girdim sınavla yerleşmek istiyorum‘ diye bir ekran çıkacak, oradan sınavla öğrenci alan okullardan 5 tercih yapacak. Aynı sistemde ikinci bir ekran daha açılacak. Bu ekranda da sınavla yerleşememesi durumunda gidebileceği adrese dayalı okullar çıkacak. Öğrenci buradan da 5 tercih yapacak. Sınavla girilecek okullar da adrese dayalı okullar da aynı anda seçilecek” dedi.

Soru sayısı 60 olarak açıklandığında üniversiteye girişte TYT‘de soru sayısı 80’di. TYT’de soru sayısı arttı. Bu sınavda da 60 sorudan 80 soruya çıkarılacak. Sürede 90 dakikadan 120 dakikaya çıkarılacak.

Özel okullar, bu sınavın skorlarını kabul edecekler. Özel okullar tek bir sınav sonucuna göre öğrenci alacaklar.

Öğrencilere TEOG‘da da olduğu gibi nakil hakkı vereceğiz.

Özel okullar bizden bir ayrıcalık istediler. Kayıt ekranını sadece devlet okulları için açıyorduk, şimdi temmuz ayı başında özel okullar için de açacağız. Onlara da e-okul üzerinden kayıt ayrıcalığı tanıdık.

Adres taşıma, fen lisesi manzaralı ev ilanları söylentileri için de ikametgah için 6 ay şartı da aranmayacak.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.